Wast Sussex Ploughing Match Society
Wast Sussex Ploughing Match Society
Wast Sussex Ploughing Match Society

PLOUGHING SECTION



PLOUGHING CLASSES
(PLOUGHING RULES MAY BE OBTAINED FROM THE SECRETARY)
TRACTOR PLOUGHING
ENTRANCE FEE £15.00 PER CLASS
Closing Date for Entries: 9th September 2019
No entries accepted after closing date
No entries accepted without monies
PRIZE MONEY CLASSES 1·8: 1st £25, 2nd £15, 3rd £10
FIRST PRIZE WINNERS OF CLASSES 1-8 WILL BE
OFFERED
A FREE COMPLIMENTARY TICKET
TO OUR SOCIAL EVENING
Conventional Champion: B. Marsh
Reversible Champion: T. Lavender
Class 1 Open Mounted Ploughs (any furrow size) -
2018 Winner: C. Young
Class 2 Mounted Ploughs (any furrow size). Restricted to non First Prize
winners in our Society over the last five years -
2018 Winner: G. Long
Class 3 Classic Class (National Rules apply) - 2018 Winner: B. Marsh
Class 4 Vintage with Mounted Plough (pre 1960 models) - 2018 Winner.- T. Smith
Class 5 Vintage with Trailed Plough (pre 1960 models) - 2018 Winner: S. Tingley
Class 6 Grey Ferguson (exclusively T series) with 2 or 3 furrow Ferguson
Plough (pre Oct. 1955 models) -
2018 Winner: M. Jones
Class 7 Open Reversible (any furrow size) - 2018 Winner: T. Lavender
Class 8 Open Single Furrow Horticultural- 2018 Winner: T. Offen



HORSE PLOUGHING RULES
To be those of the Southern Counties Heavy Horse Association.
No entrance fee. Horse Attendance Allowance £150.00 per entry
Closing date for entries to be seven days before match
Class 9 Open Horse Ploughing (boats, presses and seamers may be used)
2018 Winner: I. Williams



CUPS AND PRIZES 2019
Ploughing Classes
CHAMPION REVERSIBLE PLOUGHMAN Birchen Perpetual Trophy
RESERVE CHAMPION REVERSIBLE PLOUGHMAN Cushing Perpetual Sliver Challenge Cup
CHAMPION CONVENTIONAL PLOUGHMAN Freda Jenner Memorial Trophy
RESERVE CHAMPION CONVENTIONAL PLOUGHMAN Bert Rogers Memorial Challenge Cup
Class 1 HARRY BAKER MEMORIAL CUP Kindly sponsored by Agrifactors
Class 2 LATEJAMES WOODHAM CHALLENGE CUP Kindly sponsored by Steve Bull
Class 3 LATE ARNOLD VERITY CUP Kindly sponsored by Southern Fanners
Class 4 BARCLAYS BANK PLC CHALLENGE CUP Kindly sponsored by Thomgates Earthworks
Class 5 PETER DYSON MEMORIAL CHALLENGE CUP Kindly sponsored by C. Fryer
Class 6 H. S. DILNOT MEMORIAL CHALLENGE CUP Kindly sponsored by S. Tingley
Class 7 WINTERSGILL PERPETUAL CHALLENGE CUP Kindly sponsored by D. Unch
Class 8 THE GUINNESS HOP FARMS ROSE BOWL Kindly sponsored by Lambert & Foster
Class 9 CAREY & SCOTCHER PERPETUALTROPHY KIndly sponsored by R. Saunter, Agmac
Y. Bralden &NatWest Bank
Best Work with Ford Any Class Stormont Engineering Challenge Cup
Best Work under
21 Classes 1-8 Skinners Rose Bowl
Best Turned-out Team of Horses Thelma Walker Cup
Youngest Overall Competitor Colin Young Challenge Cup
Best Young Farmer in Classes
1-8 W. Hopkins MRCVS Memorial Silver Salver
Ploughing under
25 Late Arnold Verity & John Boeijink Cup
Best Work John Deere Tractor Palmer Perpetual Cup
The Chairman offers £20 for the Best Kept Vintage Tractor
E. O. Culverwell Ltd. offers
£10 for the Best Work Done with aFerguson or
Massey-Ferguson Tractor to include
100 Series Tractors or earlier
Best Sample of Hay Chapman and Frearson Challenge Cup
Most Points Classes
12-19 Late J. P. Simmons Challenge Cup
Best Crop Classes
20-29 R.A. Pilbeam Memorial Cup
Beef Class (Steers or Heifers) B.O.C.M. Cup
Beef Class (Suckler Herd) D.S.C. Perpetual Challenge Cup
Best in Dog Show Dalglish Cup
The Society also holds the following cups
Ashburnham Vineyard Preservation Cup
Hickman Trophy (SheepdogTrials Novice)
Martyn Channon Challenge Cup
Lister Pyecroft Shield (Dairy Herd)
Nat West Challenge Trophy